Efektīva komunikācija

Vai vēlaties labāk sazināties? Šie padomi palīdzēs jums izvairīties no pārpratumiem, izprast saziņas patieso nozīmi un ievērojami uzlabot jūsu darba un personiskās attiecības.

Kas ir efektīva komunikācija?

Efektīva komunikācija ir ne tikai informācijas apmaiņa. Tas ir par informācijas emociju un nodomu izpratni. Līdztekus tam, lai spētu skaidri nodot ziņu, jums ir arī jāieklausās tā, lai iegūtu visu sakāmā nozīmi un liktu otram justies sadzirdētam un saprastam.

Efektīva komunikācija izklausās pēc instinktīvas. Bet pārāk bieži, kad mēs cenšamies sazināties ar citiem, kaut kas noiet greizi. Mēs sakām vienu lietu, otra persona dzird kaut ko citu, un rodas pārpratumi, vilšanās un konflikti. Tas var radīt problēmas jūsu mājās, skolā un darba attiecībās.

Daudziem no mums, lai sazinātos skaidrāk un efektīvāk, ir jāapgūst dažas svarīgas prasmes. Neatkarīgi no tā, vai jūs mēģināt uzlabot saziņu ar savu dzīvesbiedru, bērniem, priekšnieku vai kolēģiem, šo prasmju apgūšana var padziļināt jūsu saikni ar citiem, radīt lielāku uzticību un cieņu, kā arī uzlabot komandas darbu, problēmu risināšanu un vispārējo sociālo un emocionālo veselību.

Kas traucē efektīvi sazināties?

Efektīvas komunikācijas kopējie šķēršļi ir:

Stress un nekontrolētas emocijas. Kad esat stresa vai emocionāli nomākts, jūs, visticamāk, nepareizi lasīsit citus cilvēkus, sūtīsiet mulsinošus vai aizkavējošus neverbālos signālus un pārņemsiet neveselīgus ceļa locītavas uzvedības modeļus. Lai izvairītos no konfliktiem un pārpratumiem, pirms sarunas turpināšanas varat uzzināt, kā ātri nomierināties.

Koncentrēšanās trūkums. Jūs nevarat efektīvi sazināties, veicot daudzuzdevumus. Ja pārbaudāt tālruni, plānojat, ko teikt tālāk, vai sapņojat, jūs gandrīz noteikti garām neverbālās norādes sarunā. Lai efektīvi sazinātos, jums jāizvairās no traucējošiem faktoriem un jāpaliek koncentrētam.

Nekonsekventa ķermeņa valoda. Neverbālajai komunikācijai jāpastiprina teiktais, nevis tam jābūt pretrunā. Ja jūs sakāt vienu lietu, bet ķermeņa valoda saka kaut ko citu, klausītājs, visticamāk, jutīsies, ka jūs esat negodīgs. Piemēram, jūs nevarat pateikt “jā”, vienlaikus kratot galvu nē.

Negatīva ķermeņa valoda. Ja nepiekrītat vai nepatīk teiktais, jūs varat izmantot negatīvu ķermeņa valodu, lai noraidītu otras personas ziņojumu, piemēram, sakrustojot rokas, izvairoties no acu kontakta vai sitot ar kājām. Jums nav jāpiekrīt vai pat nepatīk teiktais, taču, lai efektīvi sazinātos un nenostiprinātu otru personu aizsardzībā, ir svarīgi izvairīties no negatīvu signālu sūtīšanas.